Naviac ponúkame:

Odbor Kozmetik

Odbor Biotechnológia a farmakológia

• Otvárame kurz v AUTOŠKOLE

Žiaci tretích ročníkov SOŠ podnikania, ktorí majú záujem o získanie vodičského oprávnenia skupiny B, kontaktujte vedúceho autoškoly Ing. Jána Mačuhu na tel.č.: 0907187140

• Literárna súťaž Poetický Púchov

„Maľovanie je poézia, ktorá je videná, ale nepočutá a poézia je maliarstvo, ktoré je počuté, ale nevidené.“

Začiatkom apríla sa v Púchove konalo vyhodnotenie XI. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže Poetický Púchov. Naša študentka, Paulínka Bartošová z I.EP, svojou poetickou tvorbou, v ktorej jemne a s citom maľuje slovíčkami, zaujala aj odbornú porotu. Spomedzi takmer sto účastníkov sa Paulínka umiestnila vo svojej kategórii na krásnom 3. mieste.

• Exkurzia do Matejovho domu

Podľa legendy kráľ Matej Krovín veľmi rád navštevoval Banskú Bystricu. Mesto mu učarovalo svojou atmosférou a nádhernou prírodou, do ktorej je mesto zasadené. Nechal si teda vystavať dom, v ktorom počas svojich návštev Banskej Bystrice prebýval. Legenda však nie je pravdivá a hoci dom nesie meno kráľa, Matej Korvín v ňom nikdy nebýval. Žiaci odboru cestovný ruch mali možnosť, túto niekedy najvyššiu každodennú stavbu Uhorska navštíviť. Zaujala ich stála expozícia „História mesta Banská Bystrica“, ktorá predstavuje 2863 zbierkových predmetov zo zbierok Stredoslovenského múzea.

• Prednáška Riešenie židovskej otázky na Slovensku

Holokaust na Slovensku je téma, ktorá zatrasie človekom aj v súčasnosti. Pri príležitosti 82. výročia prvého transportu dievčat do Osvienčimu (25.3. 1942) a 80. výročia začiatku úteku väzňov Vrbu a Wetzlera (7.4.1 944), sa žiaci druhého ročníka SOŠ podnikania zúčastnili zaujímavej prednášky. Viedla ju pracovníčka Historického ústavu SAV, PhDr. Katarína Mešková Hradská, PhD, ktorá sa sústredila na riešenie židovskej otázky od začiatku: stretnutí prezidenta Tisa s Hitlerom, cez okolnosti vzniku Slovenského štátu, nastolenie protižidovských zákonov, až po transporty židovských občanov. Celá prednáška sa niesla na základe faktov a naštudovaných informácií z našich a zahraničných prameňov zhromažďovaných počas rokov cieľavedomej práce. Tie boli potom podkladom pre literárnu tvorbu, mnoho výskumov a štúdií.

• Zo života kníh

Učitelia slovenského jazyka a literatúry vám v stredu (27.3. 2024) pripravili menšiu prednášku, kde ste sa mohli dozvedieť o nevšednostiach z knižného života. Vedeli ste, napríklad, aká veľká je najmenšia kniha na svete? A čo tá najväčšia? Tieto a mnoho ďalších zaujímavostí ,,padli na pretras”.

So svojou literárnou tvorbou a prednesom sa nám predstavila žiačka Lucia Gáfriková a aj pani učiteľka Janka Balážová, ktorá tvorí básničky pre deti. Nakoniec sa nám predstavil Slavo Sochor, majiteľ banskobystrického vydavateľstva Literárna bašta a knihkupectva Artforum, ktorý rozprával o tom, aké je to vydávať knihy, ktoré sú podľa neho najzaujímavejšie. A dokonca, ak ste boli dostatočne aktívni, mohli ste nejednu z nich dostať.

Všetky novinky
    • Staň sa našim žiakom!!!

v školskom roku 2024/2025 a vyber si štúdium v študijných odboroch:

6327 M  ekonomické a administratívne služby v podnikaní

6463 K  kozmetik a vizážista / kozmetička a vizážistka

2840 M  biotechnológia a farmakológia

• Propagačné materiály pre záujemcov o štúdium: