• CHEMSHOW 2023

• Dňa 27.6.2023 sa žiaci odboru biotechnológia a farmakológia z I.EP, II.EP a III.EP zúčastnili akcie s názvom CHEMSHOW 2023 na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, za účasti pani učiteľky Mgr. Michaely Zongorovej a Ing. Zdenky Valovej. V autobuse s nami boli aj chlapci z I. CA a pani učiteľka Mgr. Janka Kováčová a Ing. Ľubomíra Grossmannová, ktorí išli na Devín.

My sme sa spoločne zúčastnili prednášok s názvom „Rakovina a čo sa s ňou dá robiť?“, ktorú prednášal prof. Ing. Albert Breier, DrSc. a „Bobuľové ovocie ako zdroj látok pre potraviny podporujúce imunitný systém a brzdiace rozvoj civilizačných ochorení“, ktorú prednášal doc. Ing. František Kreps, PhD. Ďalším programom bol Chemický jarmok – chémia naživo, v rámci ktorého sme mali možnosť návštevy chemickej knižnice a laboratórií fakulty s rôznymi experimentmi, ktoré sme mohli nielen vidieť, ale si ich aj vyskúšať. Videli sme predstavenie výskumu, ktorý sa na fakulte robí, a zúčastnili sme sa aj pripravenej súťaže. V rámci vyhodnotenia bol ocenený náš žiak Šimon Lipaj (I.EP), ktorý bol zároveň, spolu s Bibianou Čiefovou (II.EP), navrhnutý pre účasť na Letnej škole chemikov.

Výlet sme zakončili prehliadkou Bratislavy. Celá exkurzia sa niesla vo veľmi pozitívnom duchu a veríme, že budeme mať možnosť sa tejto aktivity zúčastniť aj budúci rok.

Mgr. Michaela Zongorová

• Miništátnice 2

• Žiaci tretieho ročníka odboru biotechnológia a farmakológia aj tento rok absolvovali obhajoby svojich ročníkových prác dňa 15.5.2023.

Prostredníctvom ročníkových prác sa žiaci učia spracovať konkrétnu odbornú tému, ktorú si v rámci svojho odboru vyberú. Všetci si vyberali témy s ohľadom na ich záujmy a na svojich prácach pracovali usilovne počas celého školského roka. Každá práca mala zaujímavý obsah a bola spracovaná na odbornej úrovni, pričom praktickú časť k svojim prácam realizovali v rámci hodín praktických cvičení. Dôležitou súčasťou ročníkovej práce bola verejná prezentácia každého žiaka pred komisiou a ostatnými žiakmi nášho odboru.

Témy tohtoročných prác boli – Využitie včelích produktov v liečebnej terapii; Obezita; Herpes; Akné; Minerálne vody Banskobystrického kraja; Vitamín C; Pôdy Banskej Bystrice; Vlastnosti plastov; Vonné látky. Dve z tém dokonca uspeli v rámci Stredoslovenskej odbornej činnosti, za čo dievčatám srdečne gratulujeme.

Jednoznačne sme sa ako komisia zhodli, že úroveň prezentácii bola porovnateľná  s obhajobami bakalárskych prác študentov vysokých škôl. Za všetky odprezentované ročníkové práce patrí našim žiakom obrovská pochvala a veríme, že všetky práce budú motivovať aj ďalších žiakov nášho odboru k príprave ďalších výnimočných prác, ktoré budú v dobrom mene reprezentovať náš odbor.

Mgr. Silvia Hradovská

Ing. Eva Ružinská, PhD.

• Záverečné valné zhromaždenie študentskej firmy „ALL in, š.f.“

• Dňa 15.6.2023 záverečné valné zhromaždenie študentskej firmy  ukončilo podnikateľské aktivity v III. EP  triede na SOŠ podnikania.

Členovia vedenia študentskej firmy vo svojich vystúpeniach zhrnuli činnosť firmy a jej výsledky. Predložili prítomným hosťom a akcionárom svoju výročnú správu a pripravili aj veľmi peknú prezentáciu. V diskusii sa študentom prihovorili hostia z podnikateľskej verejnosti a odborných inštitúcií.

Učiteľka APE:  Veľmi som spokojná s priebehom zhromaždenia. Študenti boli pripravení, sebavedome a  kultivovane     vystupovali pred publikom, príhovory boli odborné a kvalitne zvládnuté. Najviac sa mi páčila „super“  prezentácia zo života firmy.

Prezentáciu o činnosti študentskej firmy All in   si môžete pozrieť  TU:

Výročnú správu študentskej firmy ALL in si môžete potrieť TU:

• Beatlemánia a návšteva Hudobného átria

• Skupina The Beatles svojou intenzitou a rozsahom prekonala všetky predchádzajúce, ale aj budúce príklady uctievania fanúšikov. Audiovizuálna výstava k 60. výročiu Beatlemánie, ktorej sa naši študenti odboru cestovný ruch zúčastnili, ponúkla nahliadnutie do tvorby a životných príbehov členov skupiny The Beatles prostredníctvom projekcií pôsobivých filmových dokumentov, zvukových nahrávok, notových materiálov a tematických publikácií. Konala sa v  Hudobnom átriu Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici, kde sme sa  preniesli do atmosféry 60. rokov minulého storočia, v ktorej ožíva príbeh členov skupiny The Beatles.