• Naša jarná lyžovačka

          • V prvej polovici marca žiaci našej školy z I.CA, I.BA a I.FP triedy absolvovali lyžiarsky výcvikový kurz v stredisku SKI TÁLE. 

            Nikto nám pred kurzom neveril, že budeme mať na svahu ešte sneh, ale opak bol pravdou. Čakala nás jarná lyžovačka a prázdne svahy, ktoré sme využili naplno.

            Začiatočníci sa naučili základné oblúky, zvládli jazdu na pome a na koniec prekvapili samých seba, keď zlyžovali najťažšiu zjazdovku. Pokročilí lyžiari vylepšovali svoju techniku a najlepší lyžiari rezali carvingový oblúk jeden za druhým.

            Všetkým žiakom ďakujeme za účasť na kurze.

            Mgr. A. Kmeťová, Mgr. G. Miškuf

          • Lyžovali sme v prašane

          • V polovici februára naši žiaci z I.AA a I. EP absolvovali lyžiarsky kurz v lyžiarskom stredisku SKI TÁLE. Počasie nám vyšlo ako z katalógu, krásne slnečné dni nás sprevádzali celým kurzom a o snehových podmienkach ani nehovoríme. Paráda, špica, prachový sniežik, lepšie sme si ani nemohli priať. 

            Začiatočníci sa naučili základné oblúčiky, jazdu na vleku, pokročilí lyžiari vylepšovali svoje carvingové oblúky, krátke slalomové oblúčiky, jazdu v neupravenom teréne a iné lyžiarske zručnosti. Nálada v kolektíve bola výborná.

            Ďakujeme všetkým žiakom za pohodičkový priebeh kurzu, dúfame, že nadobudnuté lyžiarske zručnosti si budú naďalej zlepšovať a prajeme im veľa bezpečne nalyžovaných kilometrov.

             

            Mgr. A. Kmeťová, Mgr. G. Miškuf

          • Keď hodina chutí

          • Ako chutia rôzne druhy syra, ako sa vyrábajú a zrejú a samozrejme mnoho ďalších užitočných informácií a zaujímavostí sme sa dozvedeli na hodine tovaroznalectva, ktorú sme si spravili netradičnou a pripravili sme si ochutnávku viacerých druhov syra z rôznych „kútov“ sveta.

            Kto hodinu pripravil? Tretiaci v bloku podnikanie v obchode

            Kedy? 17.2.2023

            Zodpovedná: Ing. Ľ. Grosmanová

          • Svetový deň boja proti rakovine

          • Aj tento rok sme  si  4. februára pripomenuli Svetový deň boja proti rakovine, ktorý vyhlasuje Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (Union for International Cancer Control). Naše študentky odboru Biotechnológia a farmakológia si pri tejto príležitosti pripravili prednášky na tému prevencie tohto ochorenia, ktoré sú prezentované v jednotlivých triedach  Spojenej školy. Ich  cieľ je urobiť osvetu  a poukázať na to , že onkologické ochorenia nemusia byť strašiakom, ale dôležité je im predísť.

            Mgr. Miškufová Andrea – výchovná poradkyňa

          • Ako komunikujeme?

          • Žiaci prvého ročníka odboru obchod a podnikanie sa pred jarnými prázdninami zúčastnili workshopu,  kde si prakticky vyskúšali rôzne spôsoby komunikácie, spoznali čo všetko tvorí a ovplyvňuje našu komunikáciu. Prostredníctvom pani Mgr. Zlaty Trubanovej, z Centra voľného času  - Junior, sa oboznámili  s príčinami  vzniku bariér v komunikácii a spôsobmi  ako  odovzdať svoje myšlienky.

             

            Mgr. Miškufová Andrea – výchovná poradkyňa

          • Deň onko-prevencie

          • Počuli ste už o tom, že február je mesiac povedomia o onkologických ochoreniach? 🎗️

            Vedeli ste, že onkologické ochorenia patria hneď po srdcovocievnych chorobách medzi tie, ktoré sa vyskytujú najčastejšie⁉️ Tejto problematike sa venujú aj naše študentky odboru biotechnológia a farmakológia, ktoré o téme prezentujú medzi spolužiakmi v rámci celej Spojenej školy. Spolupodieľajú sa na tom aj žiačky z odboru kozmetik, ktoré vytvárajú k téme propagačné plagáty.

            O tom, že rakovine  je lepšie predchádzať, ako ju liečiť  sa  žiaci druhého ročníka dozvedeli práve na Dni onko-prevencie, ktorý sa realizoval v Europa shopping center v Banskej Bystrici.

            Odborníci v ich stánkoch radili ľuďom, čo môžu pre seba urobiť, aby sa chránili pred onkologickými ochoreniami. Mali sme možnosť navštíviť stánky, kde sa venovali rakovine hrubého čreva, pľúc, prsníkov, krčka maternice, či semenníkov. Taktiež sme si na počkanie a bezplatne mohli zmerať hladinu cholesterolu, množstvo telesného tuku a množstvo oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu.

             

            Mgr. Miškufová Andrea – výchovná poradkyňa

            Mgr. Silvia Hrádovská

          • Na chémii inkluzívne

          • S našimi druhákmi v 2EP triede sme 8. marca 2023 realizovali aktivity zamerané na sebapoznávanie a zároveň rozvoj poznania žiakov v triede navzájom. Žiaci pomenovali charakteristiky prítomné v triede, dali si navzájom ocenenie o tom, ako sa vnímajú a vidia. Spätná väzba od druhých priniesla priestor na reflexiu toho, čo už o sebe žiaci vedia a ocenenie od spolužiakov to upevnilo. Tak isto reflektovali, ktoré z ocenení bolo pre nich nové a potešilo. Pracovali s terminológiou vlastností a silných stránok a tie premenili na sústavu prvkov. Vytvorili skratky prvkov, kde napríklad Na je nadšenie, Nk je nekonfliktnosť, Ov je odolnosť voči záťaži alebo Ou je ochota učiť sa. Keďže sme boli na chémii, skúsili vytvárať zlúčeniny takto pomenovaných prvkov. Prišli sme spolu na to, že ak sa napríklad spojí Sp ako spolupráca s prvkom Šik, ktorým je šikovnosť, môže sa to prejaviť u človeka tak, že  sa vie ľahko rozhodovať  a nachádzať rôzne riešenia v ťažkých situáciách. Žiaci priniesli aj zlúčenie prvkov, kde dochádza k nepriaznivej reakcii. Zlúčili Ro ako rozvážnosť s Ry ako rýchlosť. Žiaci vnímali, že pri takejto kombinácii prvkov sa môže človek rýchlo rozhodnúť a nie vždy to rozhodnutie musí byť správne. Rozvíjali sme tak životnú zručnosť sebapoznávania ako jednu z užitočných životných zručností pre úspech a ako zručnosť, ktorá podporuje rozvoj v oblastiach očakávaných ako dôležitých pre budúcnosť.

            Aktivita bola realizovaná v rámci zapojenia školy do projektu Posilnenie regionálneho riadenia v oblasti odborného vzdelávania a prípravy smerom k zlepšeniu kvality, atraktivity a vyššej orientácie na trhu práce v Banskobystrickom samosprávnom kraji (skrátene Regionálna platforma odborného vzdelávania).

             

            Mgr. Silvia Hradovská

            Mgr. Andrea Miškufová

            Ing. arch. Edita Pavúrová, PhD., školský mentor

          • ​​​​​​​Lash lifting

          • Chceš obočie zahustiť, zvýrazniť, alebo narovnať smerom nahor tak príď k študentkám SOŠ podnikania v odbore kozmetik,ktoré absolvovali kurz Laminácia obočia, Lash lifting, Chemický peeling.

            Cieľom laminácie bolo dosiahnuť modelované a výrazné obočie bez zásahu do jeho prirodzenej štruktúry. Patrí k najmodernejším a najnovším technikám aplikovanej keratínovej výživy.

            Lash lifting je procedúra, ktorá je vhodná pre zákazníčky, ktoré nechcú umelé mihalnice, no rady by zvýraznili svoju krásu optickým predlžením ich prírodných mihalníc.

            Chemický peeling je určený na hĺbkovú obnovu s účinkom výrazného omladenia, vyhladenie vrások, akné, pigmentových škvŕn a ďalších defektov pleti. Takéto kurzy by nemali chýbať v ponuke každej kozmetičky a vizážistky.

            Vypracovali: Bc.Silvia Hazáková, Karolina Gútová

          • Odlož mobil a zaži realitu!

          • Tohto hesla sme sa držali v pondelok 6. februára. Tento deň je v kalendári označený ako Svetový deň bez mobilu. Žiaci sa zapojili do výzvy, odložili telefóny a nahradili virtuálny svet skutočným, emotikony za úsmevy a správy za priateľské rozhovory. Výmenou za telefón mali možnosť zahrať si spoločenské hry a zabaviť sa so spolužiakmi, čo sa stretlo s veľmi pozitívnymi reakciami a predsavzatiami, že mobily odložia častejšie. Kiežby takéto nadšenie medzi žiakmi vydržalo čo najdlhšie!

            Mgr. Kasalová