Ako každý rok aj tento rok sme sa zúčastnili súťaže stredoškolských a vysokoškolských časopisov vo Zvolene. Tento rok však bolo Štúrovo pero úplné iné, ako posledné dva roky, ktoré som tam strávila.
Už počas príchodu do knižnice som išla na prvú besedu s veľkými očakávaniami. Trochu panika a aj stres, aby všetko klapalo tak ako má. O pol druhej do Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vstúpil za veľkého potlesku prezident SR Andrej Kiska. Diskusia bola vedená hlavne k téme, ktorá sa presne pred dvomi mesiacmi stala. A to vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Hovoril hlavne o tom, že my mladí ľudia sme vyšli do ulíc, aby sme bojovali Za slušné Slovensko. Predsalen deje sa to, čo sme my mladí chceli? Prezident povedal aj to, že sa ešte musí veľa zmeniť, aby náš štát fungoval, ako by mal. Podľa jeho slov, ide veľa ľudí po moci, kvôli peniazom a nezaujíma sa o problémy bežných ľudí. Vláda ukázala aroganciu, do politiky potrebujeme dostať slušných ľudí. Každý politik musí vládnuť predovšetkým ľuďom a diskutovať s ľuďmi. Podľa jeho slov práca novinára nie je povolanie, ale poslanie. Pochválil nás mladých, že sa o súčasnú politiku zaujímame a nie je nám jedno, čo sa v našej spoločnosti deje. Na záver nám povedal, že ak sa aj vyberieme do zahraničia, nech sa na Slovensko vrátime. Zaujímalo nás aj to, ako vidí svoju kandidatúru na prezidenta na budúci rok. Odpoveď na otázku si nechal zatiaľ pre seba.
Nasledoval workshop s moderátorom televízie Markíza Patrikom Hermanom. Hneď na úvod som sa ho spýtala, či Zákon o ochrane novinárov dokáže pomôcť pred takýmito udalosťami. Podľa jeho názoru, ak by aj takýto zákon vyšiel, novinárom to nepomôže. Na workshope sme diskutovali o atraktivite článkov a hlavne nadpisov. Podľa neho ešte stále s tým niektoré časopisy majú problém. V rámci kvality fotiek, by sme mali preferovať svetlejšie fotky. V rámci rubriky vtipy, by sme ich mali nazývať „Povedali na hodine.“
Kreativite v nadpisoch sa medze nekladú. Nadpisy by tiež nemali byť typu Deň narcisov, ale „Žlté Slovensko!“. A nezabúdať na zdroje, ktoré Školské časopisy boli zhodnotené ako top školské časopisy, ktoré na Slovensku máme. V tom čase k nám prišiel aj Ľubo Fronko, ktorý začal nakrúcať reportáž.
Druhý deň sa niesol už trošku v pokojnejšej atmosfére. Ráno nám Pavel Vítko porozprával o grafike školských časopisov. Porozprával nám o tom, že časopisy boli dobré no našli sa aj také, pri ktorých grafike treba ešte popracovať.
Pred vyhlásením medzi nás zavítali novinári Veronika Todová a Lukáš Milan. Hovorili o práci investigatívneho novinára. Podľa ich názorov si človek už médií nevie vybrať, keďže máme ich veľmi veľa. Novinári by mali hľadať pravdu a nie byť zato trestaní. Podľa nich by sme my mladí mali byť zvedaví, robili svoju prácu a občas by sme sa mali aj zasmiať a pomáhať si.
Zo Zlatého Štúrovho pera sa nakoniec tešila S3GA z Nitry, druhé miesto si odniesol zdravotnícky časopis Cellula a Gymoš z Bardejova. A z tretieho miesta sa tešili Quo Vadis, Stretnutia, Bre(p)t a Rozhľad.
Ivka Lettrichová, IV.EP