PISA – Program medzinárodného hodnotenia žiakov (Programme for International Student Assessment) je rozsiahly medzinárodný výskum, ktorý zisťuje výsledky vzdelávania z pohľadu požiadaviek trhu práce, t. j. funkčnú gramotnosť žiakov z hľadiska teórie celoživotného vzdelávania sa. Zameriava sa na výsledky 15-ročných žiakov (ktorí sú vo väčšine zúčastnených krajín v poslednom roku povinnej školskej dochádzky a majú už aspoň teoretickú možnosť vstúpiť na trh práce) v čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti, ktoré skúma a porovnáva v čase. Krajinám, ktoré sa do štúdie zapoja poskytuje možnosť porovnať funkčnosť vzdelávacieho systému s inými krajinami, ktoré sa štúdie zúčastňujú, poukázať na jeho možné nedostatky, zistiť konkurencieschopnosť žiakov končiacich povinnú školskú dochádzku. PISA sa realizuje od roku 2000 pravidelne, každé 3 roky. Slovenská republika sa do štúdie prvýkrát zapojila v roku 2003.
Žiaci v testovaní PISA riešia úlohy z matematickej, prírodovednej, čitateľskej, a v roku 2021 po prvýkrát aj z oblasti tvorivého myslenia. Každý cyklus PISA testuje výkon žiakov v rámci všetkých skúmaných gramotností (čitateľská, matematická, prírodovedná). Každé testovanie PISA teda obsahuje úlohy, ktoré sa nazývajú „trendové“ – merajú trend vývoja schopností 15-ročných žiakov z matematiky, čítania aj prírodných vied. Tieto úlohy sú vo všetkých cykloch rovnaké a umožňujú sledovať vývoj výkonov žiakov v čase.
Jednotlivé cykly PISA však majú svoje prioritné zameranie („hlavnú doménu“), vždy na inú gramotnosť. Do testovania sú teda okrem trendových úloh zaradené aj nové úlohy zamerané na konkrétnu doménu - v PISA 2021 to bude matematická gramotnosť.
Keďže ide o medzinárodnú štúdiu, ktorej sa zúčastňuje viac ako 80 krajín z celého sveta, je potrebné, aby pri jej realizácii na úrovni krajín, ale i samotných škôl, boli dodržané štandardy a pravidlá stanovené medzinárodným centrom štúdie, ktoré sú pre všetky zúčastnené krajiny rovnaké. Týmto spôsobom sa zabezpečí, že získané údaje budú medzinárodne porovnateľné.
Zaujímavé zistenia zo štúdie PISA 2018
- V čitateľskej gramotnosti sa v rizikovej skupine umiestnila takmer tretina (31,4 %) slovenských žiakov (štatisticky významný nárast približne o 9 percentuálnych bodov oproti roku 2009, kedy bola čitateľská gramotnosť naposledy hlavnou sledovanou oblasťou.).
- V čitateľskej gramotnosti sa v top skupine umiestnilo 4,6 % slovenských žiakov, čo je rovnaký podiel, ako v roku 2009, kedy bola čitateľská gramotnosť naposledy hlavnou sledovanou oblasťou.
- Na výkon žiakov výrazne vplýva ich socioekonomický status (vyjadrený indexom ESCS).
- Až 40 % slovenských žiakov uviedlo, že vôbec nečíta pre potešenie.
V termíne 20. 04. až 30. 04. 2020 prebehne aj v našej škole testovanie vybratých žiakov - ročník 2004.
spracovala Mgr. Pantlíková